Nabór do projektu pn.: „Poprawa efektywności energetycznej poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie nieruchomości mieszkalnych w Gminie Wojkowice - etap II”
Burmistrz Miasta Wojkowice informuje o naborze do projektu pn.: „Poprawa efektywności energetycznej poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie nieruchomości mieszkalnych w Gminie Wojkowice - etap II”.
Rozpoczęcie naboru: 28 stycznia 2025 r.
Warunkiem przystąpienia do Projektu jest złożenie w terminie od dnia 28 stycznia 2025 r. do dnia 11 lutego 2025 r. do godziny 14.30. prawidłowo wypełnionych dokumentów wyłącznie w formie papierowej, tj.:
- Deklaracji udziału w Projekcie,
- Ankiety dla uczestnika Projektu,
- Oświadczenie współwłaścicieli nieruchomości o wyrażeniu zgody na realizację projektu,
- Oświadczenie w zakresie przetwarzania danych osobowych,
- Kopie faktur za ostatni rok kalendarzowy,
- Kopia dokumentu wskazującego na prawa dysponowania nieruchomością.
Dokumenty należy złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta Wojkowice, ul. Jana III Sobieskiego 290a, 42-580 Wojkowice, w godzinach obsługi interesantów (poniedziałek od 7.00 do 16.30, wtorek - czwartek od 7.00 do 14.30, piątek od 7.00 do 12.00) lub przesłać pocztą/kurierem na adres Urzędu Miasta Wojkowice.
Projekt obejmuje montaż 47 instalacji o mocach określonych w Regulaminie.
Decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie warunków projektu.
O terminie złożenia wniosku decyduje godzina osobistego dostarczenia lub data i godzina wpływu do Urzędu Miasta.
Regulamin projektu, ankieta, deklaracja i oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością dostępne są w Kancelarii Urzędu Miasta oraz w wersji elektronicznej załączonej poniżej.
najczęściej zadawane pytania
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości udziału w projekcie pn. Poprawa efektywności energetycznej poprzez montaż OZE na terenie nieruchomości mieszkalnych w Gminie Wojkowice - etap II przedstawiamy najczęściej pojawiające się wraz z wyjaśnieniami. W przypadku konieczności lista pytań będzie aktualizowana. Zachęcamy do lektury.
- Co w sytuacji, gdy nieruchomość do tej pory była niezamieszkała i nie posiadam faktur za energię elektryczną?
W takiej sytuacji należy wraz z dokumentami aplikacyjnymi złożyć oświadczenie (przygotowane we własnym zakresie) o prognozowanym rocznym zużyciu energii elektrycznej. Oświadczenie weryfikowane będzie w momencie złożenia dokumentów aplikacyjnych, w trakcie realizacji projektu, jak również w okresie trwałości.
- Planuję założenie pompy ciepła i moje prognozowane zużycie energii elektrycznej będzie większe niż wynikające z faktur.
W ankiecie dla uczestnika projektu należy podać prognozowane zużycie energii elektrycznej z uwzględnieniem ewentualnych zmian (np. montaż pompy, klimatyzator itp.). Oświadczenie będzie weryfikowane na etapie złożenia deklaracji, w trakcie realizacji projektu, jak również w okresie trwałości projektu.
- Co w sytuacji, jeżeli w jednym budynku są dwa liczniki i dwie umowy z firmą Tauron, gdyż były dwa gospodarstwa domowe, obecnie jest jedno, czy można połączyć z dwóch liczników rachunki w celu wykazania większego zużycia?
Nie ma przeciwskazań by wykazać łączne zużycie energii elektrycznej z dwóch liczników prądu jeśli obie instalacje są wykorzystywane na potrzeby socjalno-bytowe domowników, pod warunkiem że ostatecznie instalacja zostanie podłączona pod jeden licznik.
- Co w sytuacji, jeżeli pod jednym adresem i jedną księgą wieczystą są dwa gospodarstwa domowe i dwa liczniki (dwie osobne umowy z Tauron).
W przypadku, gdy na jednej nieruchomości znajduje się więcej niż jedno gospodarstwo domowe, możliwe jest złożenie deklaracji wraz z ankietą dla każdego z gospodarstw domowych pod warunkiem, że każde z nich przyłączone jest do oddzielnego głównego licznika energii elektrycznej i posiada odrębną umowę na dostawę energii i zostaną spełnione pozostałe wymagania określone w regulaminie.
- Co w sytuacji, jeżeli chcę skorzystać z projektu, ale moje zużycie prądu jest niższe niż 3500 kWh w ciągu roku?
Nie przewiduje się wsparcia dla gospodarstw domowych, gdzie zużycie energii elektrycznej jest niższe niż 3500 kWh/rok.
- Na czym polega projekt parasolowy?
Samorząd jest wnioskodawcą, natomiast mieszkańcy są ostatecznymi beneficjentami projektu. Gmina przeprowadza procedurę naboru mieszkańców do projektu oraz wyłania wykonawcę instalacji fotowoltaicznych dla wszystkich gospodarstw.
- Czy mogę sobie wybrać, gdzie mogę zamontować instalację fotowoltaiczną?
Zgodnie z regulaminem programu preferowanym miejscem montażu paneli będą w kolejności: dach, następnie na elewacji budynku, balkonie, tarasie lub gruncie. - Od czego jest uzależniony dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej?
W ramach Projektu przewiduje się montaż następujących zestawów fotowoltaicznych
o mocy nominalnej min:
- A - o mocy 3,5 kWp dla gospodarstw ze zużyciem od 3500 do 4999 kWh/rok
- B - o mocy 5 kWp dla gospodarstw ze zużyciem powyżej 5000 kWh/rok
- Czy uczestnik projektu winien osobiście złożyć dokumenty?
Nie ma potrzeby osobistego złożenia dokumentów, tożsamość nie będzie weryfikowana.
- Czy w sytuacji gdy nie złożę wszystkich dokumentów będę mógł je uzupełnić?
Zgodnie z § 7 ust. 3 Regulaminu w przypadku złożenia niekompletnej lub nieprawidłowo wypełnionej dokumentacji, Uczestnik projektu zobligowany będzie do uzupełnienia w ciągu 3 dni od powiadomienia telefonicznego albo email dokumentów.
Za datę i godzinę wpływu uważać się będzie termin złożenia kompletnej i prawidłowo wypełnionej deklaracji udziału w projekcie wraz z ankietą tj. uzupełnionej i prawidłowej.